Wash to technika malowania modeli redukcyjnych. Polega na nakładaniu wysoko rozcieńczonej farby w celu uzyskania efektu wydobywania szczegółów lub światłocienia. Można jej także użyć do nadawania efektu zabrudzeń czy eksploatacji - sprawdzi się w modelach w stylu vintage.
przykładowy efekt washa:
pwm.org.pl
Czym wykonywać wash?
Są różne sposoby wykonywania washa: zalewanie i precyzyjne nakładanie cienkim pędzelkiem.
Zalewanie:
1. Farba plakatowa
Polecana dla początkujących, gdyż łatwo ją usunąć w razie niepowodzeń. Należy jednak pamiętać, że malować trzeba na błyszczącej powierzchni, co ułatwi zmycie źle nałożonej farby. Nie powinno się malować na powierzchni matowej. Najczęściej używane kolory to czerń, szarość i brązy oraz ich mieszanki. Plakatówka idealnie nadaje się do zalewania linii działowych, nadawania światłocienia na kokpicie lub brudzenia komór. Farba plakatowa cechuje się niską odpornością na powierzchniowe uszkodzenia, dlatego koniecznie trzeba ją zabezpieczyć lakierem aplikowanym za pomocą aerografu (pędzel może zetrzeć farbę).
2. Farba olejna, tempera, farba akrylowa
Wash przy pomocy tych farb wykonujemy poprzez zalanie powierzchni modelu roztworem ( 20-30% farby na 70-80% rozpuszczalnika). Farbę możemy rozcieńczyć spirytusem mineralnym, tempertyną albo benzyną. Nadmiar usuwamy patyczkiem kosmetycznym, szmatką lub gąbką. Można też wcześniej nałożyć rozcieńczalnik na powierzchnię, wtedy nakładamy na nią roztwór 70-80% farby na 20-30% rozpuszczalnika, co sprawdzi się w bardziej skomplikowanych detalach. Wadą tych metod jest ogólna zmiana koloru bazowego.
Nakładanie pędzelkiem, tzw. Pin Wash:
1. Farba olejna, emalia, farba akrylowa
Wykonujemy poprzez precyzyjne nałożenie pędzelkiem roztworu ww. farb rozcieńczonych w 50% w zagłębieniach, w okolicach nitów i innych detali. Plusem jest brak efektu przyciemnienia wyjściowej tonacji kolorystycznej. Technika ta jednak wymaga jednak pewnej wprawy, precyzji i uwagi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz